Informacje...
Facebook

facebook

... przy granicy...

Poland


Europejski telefon ratunkowy
(+48) 18 20 63 444(+48) 18 / 267 68 80

*Czorsztyn
*Niedzica(+48) 18 477 7444
(+48) 18 471 2933
(+48) 13 46 32 204

... odwiedzaj...

*Zakopane


*Sromowce Wyżne


*Szczawnica Zdrój*Piwniczna Zdrój


*Muszyna Zdrój


*Krynica Zdrój


*Wysowa Zdrój


*Wapienne Zdrój


*Iwonicz Zdrój


*Rymanów Zdrój


*Polańczyk Zdrój

Poruszamy następujące zagadnienia;

Kremenec, pogranicze; Veronika, Frantisek, Daniel, Miro, Bohus, VICO, Bohdan, Bodzio, Ordynat, Jędrek, Zhukiewicz, Zakapior, Zakapiory, Łemkowie, Bojkowie, Hucuły, Huculi, Rusnaki, Zamieszańcy, parki narodowe, rezerwaty, parki krajobrazowe, rezerwaty przyrody nie ożywionej, szlaki, ścieżki przyrodnicze, turystyka, wędrówki, wypoczynek, aktualności, zdrowie, historia, tradycja, fotografia, kultura, sztuka, nauka, medycyna, biznes, Karpaty, Bieszczady, Magura, Beskidy, Pieniny, Tatry...
Wędrowcze, Drogi Turysto zwiedzaj razem z nami, zobacz jak tam czy tu jest pięknie...
- fotografuj - przysyłaj zdjęcia, opisz co widziałeś - przygody - opublikujemy...

Slovensko - the Slovak - Słowacja...
... Drevené chrámy - Szlak Architektury Drewnianej, Zilinský kraj, Turčianske Teplice, Orava; Národný park Malá Fatra, Oravský hrad, Oravice, Kupele Lúčky, Národný park Veľká Fatra, Banskobystrický kraj, Národný park Muráňská planina - Murańska Płanina, Rużomberok, Niżne Tatry, Dumbier, Štiavnica, Chopok, Dereše, Národný park Nízke Tatry - NAPANT, Liptov; Liptovský Mikuláš, Liptovský Ján, Pribylina, Bešeňová, Liptovská Mara, Tatralandia, Tatranský národný park - TANAP - Tatrzański Park Narodowy, Západné Tatry, Kriváň, Liptovské hole - Tatry Zachodnie, Štrbské Pleso, Vysoké Tatry - Tatry Wysokie, Gerlachovský štít, Starý Smokovec, Tatranská Lomnica, Lomnický štít, Belanské Tatry - Tatry Bielskie, Spiš - Spisz; Poprad, AquaCity, Keżmarok, Vrbov, Spišská Belá, Podolínec, Vyšné Ruzbachy, Pieninský národný park - PIENAP - Pieniński Park Narodowy, Stara Lubowna, Spišská Nová Ves - Nowa Wieś Spiska, Národný park Slovenský raj - Park Narodowy Słowacki Raj, Spišský Hrad, Spišské Podhradie - Podegrodzie Spiskie, Spišská Kapitula, Levoca,
Mariánska hora - Mariańska Góra, Šariš - Szarysz; Bardejov, Bardejovské Kúpele, Swidnik, Medzilaborce, Bieszczady słowackie, Národný park Poloniny, pierwotny las i puszcza Stuzica, Rozok i Havešová, Bukovské vrchy - Park Narodowy Połoniny, Vodárenská nádrz Starina - zalew Starina, Humenné, Snina, Ubľa, Veľká Domaša, Zemplín; Michalovce, Zemplínska Šírava, Kaluža, Vihorlat, Sobrance, Prešov, Prešovský kraj, Vodná nádrz Ruzín, Košice, Košický kraj...Latest News
Wyprawa do Małej Fatry... (Aktualnosci)Naszym celem było zdobycie Małego i Wielkiego Rozsutca, więc najlepszą bazą startową jest miejscowość Stefanova.

Horné diery - malowniczy wąwóz
   Droga niebieskim szlakiem wiedzie przez wąwóz, który przypominał nam Słowacki Raj. Droga prowadząca dnem górskiego potoku, raz z jego prawej, a raz z lewej strony. Idziemy lasem, mijając skały i od czasu do czasu przeskakując potok. Chłód poranka uprzyjemnia wycieczkę. Mijamy kilka kaskad wodnych i mini wodospadów. Podobnie jak w Słowackim Raju, trzeba pokonać tutaj kilka drabinek, więc minimalna sprawność fizyczna wymagana - no ale w końcu to góry. Wzdłuż strumienia idzie się niecałą godzinę, drugie tyle to też droga przez las, ale już bez wody. W końcu docieramy do polanki Pod Tanečnicou, gdzie robimy pierwszy odpoczynek. Z tego punktu dobrze też widać nasze 2 cele na dzisiaj, czyli Malý Rozsutec i Veľký Rozsutec.
Podróże 360... nowa rzeczywistość historii pogranicza... (Aktualnosci)

Sebastian Dubiel-Dmytryszyn

   Etno kulturowe procesy zachodzące po roku 1989 wśród rusińskiej mniejszości narodowej na Słowacji charakteryzuje dynamiczne ożywienie.
   
Nowa rzeczywistość stworzyła więcej przestrzeni dla mniejszości etniczno - narodowych, umożliwiła reprezentowanie własnych interesów oraz aktywność kulturową, ale równocześnie wyeksponowała pytanie o identyfikację narodową. W okresie komunizmu identyfikacja ukraińska była jedyną, która stwarzała Rusinom możliwości organizacji i prowadzenia życia kulturalnego, co dla większości z nich nie było zadowalające.
   W 1991 spis powszechny ujawnił wśród dotychczasowych Słowaków i Ukraińców istnienie 30 tys. osób deklarujących rusiński jako język ojczysty, natomiast dziesięć lat później liczba wzrosła do 55 tys.Zaklęte w drewnie... (Szlak Architektury Drewnianej)

   Odkryj świat drewnianych, pełnych symboliki kościołów, które świadczą o determinacji, pokorze i wierze naszych przodków. Świątynie te należą do najcenniejszych zabytków kulturalnych Słowacji. O ich ostatecznym kształcie architektonicznym i artystycznym nie zdecydował pusty przepych, lecz odwrotnie - prostota i celowość. Za unikalną uznać należy przede wszystkim technologię ich wznoszenia, która zakładała stosowanie wyłącznie materiałów drewnianych bez gwoździ.
... dziedzictwo UNESCO zaklęte w drewnie... unikatowe skarby sztuki i kultu religijnego... (Szlak Architektury Drewnianej)

Drevené chrámy severovýchodného Slovenska
Drewniane świątynie Północno-Wschodniej Słowacji

     Odkryj świat drewnianych, pełnych symboliki kościołów, które świadczą o determinacji, pokorze i wierze naszych przodków. Świątynie te należą do najcenniejszych zabytków kulturalnych Słowacji.
   Do dziś zachowało się około 40 drewnianych kościołów, których fundament datuje się na różne okresy w obrębie XVII-XIX wieku. Każdy z nich stanowi zabytek w swojej klasie.

    O ich ostatecznym kształcie architektonicznym i artystycznym nie zdecydował pusty przepych, lecz, odwrotnie - prostota i celowość. Za unikalną uznać należy przede wszystkim technologię ich wznoszenia, która zakładała stosowanie wyłącznie materiałów drewnianych bez gwoździ.
   Drewniane kościoły należy do najbardziej unikatowych skarbów sztuki i kultu religijnego na Słowacji. To wyjątkowe obiekty zarówno pod względem architektonicznym, jak i sakralnym.

   Specyficznym przykładem budownictwa sakralnego są kościoły drewniane. Ludowi budowniczy pokazali w nich harmonię duszy człowieka z przyrodą i tęsknotę za oderwaniem się od życia codziennego. Do najstarszych należą gotyckie kościoły - naprzykład Hervartov (Herwartów), Tvrdošín (Twardoszin). Do drugiego typu należą ewangelistyczne tzw. kościoły artykularne - Sv. Kríž, Leštiny, Kežmarok, Hronsek (Święty Krzyż, Lesztiny). Budowano je na podstawie artykułu ustawy (tak zwane artykuły) cesarza Leopolda I. pod koniec XVII wieku.
    Klejnotem architektury ludowej jest także trzeci typ kościołów zbudowanych we wschodniej Słowacji w większości w XVIII. Pierwotnie kościoły były greckokatolickie, później niektóre zmieniono na prawosławne. Dominują w nich wyjątkowe ikony karpackie, które są zazwyczaj osadzone do ikonostasów ozdobionych w stylach baroku oraz rokoko.

Kežmarok kościół św. Trójcy - 1717
Lokalizacja: Prešovský kraj, Kežmarok
Hervartov kościół św. Franciszka z Asyżu - 1500
Lokalizacja: Prešovský kraj, okres Bardejov, (wieś - obec) Hervartov

Ladomirová cerkiew św. Michała Archanioła - 1742
Lokalizacja: Prešovský kraj, okres Svidník,  (obec) Ladomirová
Bodružal – cerkiew św. Mikołaja - 1658
Lokalizacja: Prešovský kraj, okres Svidník, (wieś obec) Bodružal
Ruská Bystrácerkiew Przeniesienia relikwii św. Mikołaja - XVIIIth
Lokalizacja: Košický kraj, okres Sobrance, Ruská Bystrá
Leštiny Artykularny Kościół - 1686
Lokalizacja: Žilinský kraj, okres Dolný Kubín, Leštiny (wieś w powiecie) Dolný Kubín.
Tvrdošín kościół Wszystkich Świętychy - XVth
Lokalizacja: Žilinský kraj, Tvrdošín

Hronsek Artykularny Kościół - 1726
Lokalizacja: Banskobystrický kraj, okres Banská Bystrica, Hronsek

   Wyjątkową ogólnoświatową wartość przedstawiają drewniane kościoły Łuku Karpackiego, które zostały w 2008 roku wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO: rzymsko-katolickie kościoły w Hervartove oraz Tvrdošíne, ewangelickie kościoły artykularne w Kežmarku, Leštinách i Hronseku, kościoły obrządku wschodniego w Bodružali, Ladomirovej i Ruskej Bystrej.
Opracowali; Veronika i Emil, Daniel, Frantisek, Miro, Bohus Zhukiewicz, Zakapior
photo; Slovakia travel, muzeum.sk, tamBylscy, Daniel, Miro, (zakapior)Kožuchovce - Kostol sv. Mikuláša (Szlak Architektury Drewnianej)

Košice
Lokalizácia: Košice a MČ Staré mesto
    Greckokatolicki drewniany Kościół św. Mikołaja
 z roku 1741 jest typową trójdzielną świątynią typu łemkowskiego z trzema wieżami.
   We wnętrzu znajdują się cenne malowidła ścienne z XVIII wieku. Wnętrze ozdobił nieznany artysta ludowy wieloma malowidłami ściennymi z tematyką starotestamentową i nowotestamentową.
   Ikonostas pochodzi z XVIII. Obiekt w latach 1925-1927 przeniesiono do areału ogrodowego Wschodnio Słowackiego Muzeum w Koszycach.
Bohus Zhukiewicz, photo slovakia.travel, muzeum.skBrežany - Kostol sv. Lukáša Evanjelistu (Szlak Architektury Drewnianej)

Lokalizacja: Prešovský kraj, okres Prešov, Brežany

   Greckokatolicki drewniany Kościół św. Łukasza Ewangelisty z roku 1727. Jest to trójdzielny obiekt zrębowy o nietypowej architekturze zewnętrznej z wyraźnymi  wpływami gotyckiej rzymskokatolickiej architektury sakralnej. Typową jest samodzielnie stojąca wieża, która nie jest złączona z konstrukcją dachową nawy.
   Kościół, który jest częścią składową historycznego cmentarza należy do najstarszych kościołów drewnianych na Słowacji. Główny ołtarz jest barokowy i pochodzi z 1782. Jeszcze starszy jest ikonostas, który pochodzi z 1733 roku.
Bohdan Zhukiewicz, photo slovakia.travelUnikatowe muzeum (Kultura i Sztuka)

Muzeum Gitar w Sobrancach
(Múzeum v Sobranciach - Gitarové Múzeum Slovakia)
Lokalizácia: Košický kraj, Sobrance

    Czy jesteś przekonany, że gitara jest wyjątkowym instrumentem muzycznym?. Czemu nie miałaby zasługiwać na własne muzeum?! Na wszystkich entuzjastów gry na gitarze w Sobrancach czeka prawdziwa rzadkość. Zgromadzono tutaj 200 gitar, które z trudnością można zobaczyć gdzie indziej.
   Tutejsze muzeum jest bowiem
jedynym muzeum gitar w Europie oraz drugim na świecie
!
FrantisekJezioro, baseny, termy i SPA... (Kąpieliska termalne)

W okolicy;
http://www.sk.pogranicze.eu/index.php?categoryid=8
Turystyka; Popularna kraina dla rekreacji i wypoczynku... Zemplínska Šírava,
Letnia wyprawa - Vihorlat - WyhorlatZakapior

Thermal park Šírava
Lokalizacja: Košický kraj, okres Michalovce, Kaluža

   Najnowszy termalny park wodny na Słowacji THERMAL PARK Šírava. Nowy „Wodny Świat“ położony jest bezpośrednio przy brzegu jednego z największych słowackich zbiorników wodnych (Vodná nádrž) Zemplinska Šírava  (nazywany potocznie Słowackie morze) , koło miejscowości Michalovce, w południowo-wschodniej Słowacji. Zlokalizowany jest u podnóża wulkanicznych gór Wyhorlat (Vihorlat) i niziny wschodnio-słowackiej. Swoją powierzchnią około 33 km2 zajmuje trzecie miejsce wśród zbiorników wodnych na Słowacji (Liptovska Mara, Orawska Zapora).
   Znajduje się na przepięknym półwyspie Niedźwiedzia Góra, uważanym za jedno z najpiękniejszych miejsc nad zalewem.
   Składa się z czterech basenów - masaże, fale i pływania, relaks dla dorosłych i dzieci, basen z masażami.
photo Frantisek, Taras(Zemplín region)... okres Sobrance, Snina... (Szlak Architektury Drewnianej)


* Inovce
Lokalizácia
: Košický kraj, okres Sobrance, Inovce.
   Chrám svätého Michala Archanjela.
   Greckokatolicki drewniany kościół św. Michała Archanioła wybudowany w roku 1836. Jest to trzyczęściowa budowla zrębowa przykryta czterospadowym dachem gontowym z dwoma wieżyczkami. W areale znajduje się dzwonnica drewniana.
   Ikonostas pochodzi z połowy XIX wieku, a do najciekawszych ikon należy ikona „Pieta” z 1842.

*
Uličské Krivé
Lokalizácia
: Prešovský kraj, okres Snina, Uličské Krivé.
   Kostol sv. Michala Archanjela.
   Greckokatolicki drewniany Kościół św. Michała Archanioła z roku 1718,
 - jest trójdzielną budowlą zrębową typu bojkowskiego zlokalizowaną na niskich fundamentach kamiennych,
- ikonostas pochodzi z XVIII wieku i został zrobiony w stylu barokowym. Niektóre ikony jak np. ikona św. Mikołaja, Chrystus Pantokrator i niektóre inne są z XVI wieku.
Opracował Bohus Zhukiewicz
photo Slovakia.travel, Zakapior


Okres Snina;
 *
Hrabová Roztoka - 1750

* Jalová - 1772
* Kalná Roztoka - XVIII
* Ruský Potok - 1740

* Šmigovec - 1775
* Topoľa - 1700Expozícia ľudovej architektúry a bývania... (Szlak Architektury Drewnianej)

Ekspozycja architektury ludowej i mieszkalnictwa

Skanzen Humenne
na północnym wschodzie Słowacji, w ogrodzie pierwotnie renesansowego pałacu z 1610 roku, który pod koniec XIX wieku został przebudowany według wzorów francuskich pałaców barokowych, znajduje się Muzeum Architektury.
    Odwiedzający muzeum mają możliwość zaznajomienia się na stosunkowo małym terenie z gustami architektonicznymi, tradycjami i zręcznością mieszkańców regionu.
   Muzeum zostało udostępnione zwiedzającym na początku lat osiemdziesiątych XX wieku. Znajdujących się tu łącznie 15 obiektów reprezentuje ludową drewnianą architekturę regionu wschodnio karpackiego. Obok typowych domów mieszkalnych z oryginalnym wyposażeniem ekspozycja obejmuje także budynki gospodarcze, kuźnie i młyn.
   Wśród eksponatów największym zainteresowaniem cieszy się drewniany kościół z barokowym wnętrzem oraz ikonostasem, który został tu przeniesiony z położonej najdalej na wschodzie wsi słowackiej Nová Sedlica.

* Nová Sedlica
Lokalizácia
: Prešovský kraj, okres Humenné, Humenné.
   Gréckokatolícky drevený kostol sv. Michala Archanjela.
   Świątynia św. Michała Archanioła zbudowana w roku 1764. Jest to trójdzielny budynek zrębowy typu łemkowskiego. Trójdzielność przestrzeni podkreślona jest z zewnątrz trzema wieżami.
   Ikonostas pochodzi z XVIII, niektóre ikony z XVI i XVII wieku. Obiekt w latach 1974 - 1977 został przeniesiony do ekspozycji architektury ludowej i mieszkań Muzeum Krajoznawczego.

Bohus Zhukiewicz
photo Zakapior
(Šariš región)... okres Svidnik 1... (Szlak Architektury Drewnianej)

* Vysny Komarnik - 1924
* Nizny Komarnik - 1938
* Príkra - 1777
*
Mirola
- wieś położona na południowy-wschód od przejścia granicznego w Barwinku.
Kostol Ochrany Presvätej Bohorodičky v 1770.
     Drewniana greckokatolicka cerkiew została zbudowana na dominującej platformie. Poświęcona jest Opiece Najświętszej Bogurodzicy. Ma typową zrębową konstrukcję i trójdzielny zewnętrzny i wewnętrzny układ. W tej świątyni do dziś używa się podczas liturgii starocerkiewno-słowiański jako dziedzictwo naszych ojców sięgające do słowiańskich misjonarzy świętych Cyryla i Metodego.
    Widzimy trójdzielny sakralny budynek typu łemkowskiego. Z zewnątrz jego trzy części akcentowane są stopniowymi piramidalnymi dachami. Wieża stoi samodzielnie, poza zrębową częścią na czterech głównych kolumnach. Cała budowla została pokryta deskami i gontowym dachem. Górna część wieży jest pionowo listwowana małymi akustycznymi otworami. Dach wieży jest piramidalny z osadzoną płaską cebulą przedłużającą się jakby do latarenki. Nad jej daszkiem jest mniejsza cebulka a nad nią trójramienny krzyż.Múzeum ukrajinskej kultúry vo Svidníku... (Szlak Architektury Drewnianej)

Skanzen Svidnik

    Ekspozycja Etnograficzna w plenerze - Słowackie Muzeum Narodowe - Muzeum Kultury Ukraińskiej w Świdniku jest wyjątkowe ze względu na swoją specjalizację, jest też najstarszym muzeum poświęconym tematyce mniejszości narodowej na Słowacji. Jego misją jest dokumentowanie podstawowego etapu rozwoju kulturalno-historycznego, politycznego i społecznego słowackich Rusinów od najstarszych czasów aż po współczesność.
  
Zabytki ludowej architektury materialnej i duchowej Rusinów - Łemków są zgromadzone na terenie etnograficznej ekspozycji w plenerze, pod gołym niebem. Prezentacja mieści się nad amfiteatrem należącym do miasta Svidnik, w północno-wschodniej części Słowacji.
Bohus Zhukiewicz
photo Jan, Zakapior

Wodny Świat... (Kąpieliska termalne)Zakapior


AQAURUTHENIA - Svidník

Opowieść o tym, jak się z pogodą negocjuje, rozmawia i w jaki sposób ją przekonać.
   Dawno, dawno temu, za siedmioma górami karpackimi, za czteroma zakrętami szczawnickimi, pod jedną zwycięską Duklą, dokładnie tam i nigdzie indziej powstało coś niesamowitego, za czym podróżowali ludzie z pobliskich i bardziej odległych miejsc i miejscowości. Posłuchajcie opowieść o jednym nowym świecie.
   I działo się to zawsze latem. Zawsze latem bramy otworzyli się, aby się mogli tutaj wszyscy szanowni zwiedzających przyjemnie schłodzić.
   Rok po roku, krok po kroku, ręka w rękę zostało stworzone dzieło, wytarliśmy sobie spocone czoło i dzisiaj tutaj mamy już piętnastoletnią panienkę. Popatrzmy jak się to wszystko zaczęło.

   Tuż za granicą Polski, na Słowacji, 20 km od przejścia granicznego Barwinek, w pięknie położonym Svidniku znajduje się kąpielisko Wodny Świat. Tu można do woli rozkoszować się wodnymi kąpielami w basenie ze sztucznymi falami (jedyny w całym regionie!), gdzie poczujecie się jak na prawdziwej nadmorskiej plaży.
photo Frantisek, Taras, ZakapiorBeskid Niski po Słowackiej stronie... (Kąpieliska termalne)Koniecznie zobacz;
http://www.sk.pogranicze.eu/index.php?categoryid=9
Historia; Zwany z Polska Bardiowem...

http://www.sk.pogranicze.eu/index.php?categoryid=8
Turystyka; Uzdrowisko Bardiów...

http://www.sk.pogranicze.eu/index.php?categoryid=10
Drevené chrámy; (Šariš región)... świat łemkowskiego pogranicza... skansen w zdroju...

   Z gorących źródeł na Słowacji korzystały też znane koronowane głowy. Uzdrowisko Bardejov, 
leżące w regionie Szarysz, swego czasu odwiedziła cesarzowa Elżbieta (Sissi) oraz car Aleksander I. Zdrój 
słynie nie tylko z leczniczych wód termalnych.
   Stare miasto Bardiów, Bardejov, Bardyjów, zostało wpisane na listę UNESCO - turyści chętnie spacerują uliczkami o gotyckim charakterze i zwiedzają katedrę św. Eligiusza.

Opracowała Katarzyna Błasik


Bardejovské Kúpele
Lokalizacja: Prešovský kraj, okres Bardejov
- jest jednym z
 najważniejszych słowackich miejsc relaksu i wypoczynku. Oferuje pobyty z naciskiem na leczenie układu krążenia.
Łazienki znajdują się w malowniczej kotlinie Karpat, w Beskidach Niskich na miejscu gdzie łączą się góry Odnawa i Busow, w północno-wschodniej części Słowacji, która jest bogata w wody mineralne a wszystko to mieści się w kotlinie Bardejovskiego potoku, który nosi nazwę Kwaśny potok.
   Ma długą tradycję. Pierwsza pisemna wzmianka o uzdrowisku pochodzi z 1247 roku z okresu panowania króla Węgier Beli IV. W XV wieku ośrodek zaczął regularnie służyć do celów leczenia uzdrowiskowego.
    Uzdrowisko cieszyło się dobrą opinią na dworach władców europejskich. Okrzyknięte "oazą zdrowia i wypoczynku" było odwiedzane przez mnóstwo wybitnych osób, takich jak na przykład Maria Luiza małżonka Cesarza Napoleona I, rosyjskiego Cara Aleksandra I, Cesarzowej Elżbiety Austriackiej małżonki Franciszka Józefa I powszechnie nazywanej "Sissi", oraz wielu innych arystokratów.

   W bliskiej okolicy znajduje się wzgórze Magura (902 m), które ochrania uzdrowisko przed wiatrami oraz zmianami klimatycznymi. Jest to mur ochronny ze wschodniej oraz zachodniej części.
    W XVIII wieku zaczęła się na dobre kariera miasteczka jako uzdrowiska, między innymi dzięki wykorzystaniu źródeł mineralnych.
   Wielką ciekawostką zdroju jest to że możemy tu odwiedzić skansen prezentujący starą wiejską, sakralną zabudowę Szarysza, zachodnio - słowackiej krainy.
   Spa uzdrowiskowe znajduje się 5 km od centrum zabytkowego miasta, wybranego jako najpiękniejsze miasto na Słowacji w ciągu trzech kolejnych lat (2010-2012).
photo Ana, Marian, Daniel, Bohus
(Šariš región)... okres Svidnik 2... (Szlak Architektury Drewnianej)

   Wędrując po ścieżkach Beskidu Niskiego warto czasami przekroczyć granice polsko-słowacką by odwiedzić słowacką część Beskidu Niskiego oraz otaczające pogórza.
    Historia XX-go wieku obeszła się z tym regionem łaskawiej niż z jego polską częścią. Zawierucha pierwszej wojny światowej nie poczyniła dużych zniszczeń a po II-giej wojnie światowej słowaccy Rusini nie zaznali działań władz, które miałyby takie skutki jak Akcja "Wisła" i wysiedlenia lat 1944-1946.
   Dzięki temu rusińska kultura materialna i duchowa miała szansę przetrwać. Czy to się udało to temat na osobną rozprawę lecz niewątpliwie ocalała prawie w komplecie drewniana architektura cerkiewna, która po północnej części granicy, w opuszczonych dolinach zniszczała lub została zdewastowana i rozgrabiona.
Bohdan Zhukiewicz, photo slovakia.travel, (zakapior)

 Dobroslava - 1705
Hunkovce - XVIII
* Korejovce - 1764
* Krajné Čierno - 1730
* 
Krajna Polana
* Medvedie - 1903

* Šemetkovce - 1752(Šariš región)... okres Bardejov... (Szlak Architektury Drewnianej)

Mikulášová - Kostol Ochrany Presvätej Bohorodičky
   Greckokatolicki drewniany kościół Ochrony Przeświętej Bogurodzicy z roku 1730.
 - w 1931 przesunięty go do skansenu - Muzeum Architektury Ludowej w Uzdrowisku Bardziejowskim
,
- j
est to trójdzielny obiekt zrębowy z wartościowym ikonostasem i z ciekawym zewnętrznym kolorowym zdobnictwem dekoracyjnym
,
- n
iedawno odbyła się jego dalsza rekonstrukcja, a cały kościółek, łącznie ze stylowym drewnianym ogrodzeniem z dwoma bramkami, dokończono pod koniec września roku 2005
,
- d
o wnętrza kościółka powrócił znowu pierwotny ikonostas z XVIII wieku.
Opracował Daniel, photo Muzeum, Marian, (zakapior)

* Frička - XVIII
* Jedlinka - 1763
* Krivé - 1826
* Lukov - Venécia
- 1708
* Tročany - 1739

Zboj - Kostol sv. Mikuláša
Lokalizacja: Prešovský kraj, okres Bardejov, Bardejovské Kúpele
   Prawosławny drewniany Kościół św. Mikołaja zbudowany w roku 1775. Jest to trójdzielna czteroprzestrzenna budowla należąca do typowych łemkowskich rusińsko - ukraińskich trójdzielnych świątyń zrębowych z trzema wieżami.
   Rokokowy ikonostas z 1766 należy do najbardziej zachowanych ikonostasów na Słowacji. Niektóre ikony (św. Mikołaj, Ukrzyżowanie) pochodzą nawet z XVII wieku.
   W 1967 roku świątynię tę przewieziono do skansenu - Muzeum Architektury Ludowej w Uzdrowisku Bardejowskim.(Šariš región)... świat łemkowskiego pogranicza... (Szlak Architektury Drewnianej)

Bardejów-Zdrój
Lokalizacja
: Prešovský kraj, okres Bardejov, Bardejov.

Skanzen - Múzeum ľudovej architektúry.
    Na skraju uzdrowiska (Bardejovské Kúpele) w północnowschodniej części Słowacji znajduje się Muzeum Architektury Ludowej w przyrodzie, najstarszy skansen na Słowacji. Jego dominantę architektoniczną stanowią dwa drewniane kościoły, które zostały tutaj przeniesione z osady Zboj w gorach Bukowskich oraz z pobliskiej wsi Mikulášová - Niklova,
- znajduje się w nim rekonstrukcja unikatowego średniowiecznego urządzenia służącego do wiercenia rur drewnianych. Robione z pni sosnowych rury i łączone metalowymi pierścieniami tworzyły system wodociągowy, którego budowę rozpoczęto w Bardejovie w 1423 roku. Ciekawe, że doskonale funkcjonował przez ponad 500 lat i dotrwał aż do 1963 roku.

Wystawa etnograficzno - historyczna.
Opracował Daniel, photo Muzeum, Marian, Bohus Zhukiewicz, (zakapior)

(Spiš region)... okres Stará Ľubovňa... Múzeum ľudovej architektury... (Szlak Architektury Drewnianej)

* Hraničné
Lokalizácia: Prešovský kraj, okres Stará Ľubovňa, Hraničné.

    Kostol Nepoškvrneného počatia Panny Márie.
   Rzymskokatolicki drewniany k
ościół Niepokalanego Poczęcia Marii Panny pochodzi z roku 1785. Jest to jednonawowa budowla zrębowa służąca wierzącym obrządku rzymskokatolickiego i wschodniego.
   Dekoracja wnętrz jest różnorodna. Oprócz ikon znajdują się tu również fragmenty przeniesione z kościoła w miejscowości Stara Lubownia (Stará Ľubovnia).


S
kanzen Lubovnianski
Národopisná expozícia v prírode ,
Samostatnú muzeálnu expozíciu 
pod hradom.

* Matysová świątynia greckokatolicka
* Dom z Jarabiny
* Sezonowe budynki polaniarskie z Litmanovej
* Dom mieszkalny ze wsi Velky Lipnik z 1922 roku
* Zagroda chłopska z Udola
* Dom rodzinny z Udola
* Zagroda z Kamienki
* Młyn z Sulina
* Dom rolnika wójta gminy z Velkej Lesnej
opracowali Miro i Bohus Zhukiewicz
photo slovakia.travel,
 (zakapior)

    Zespół wiejskich domów w skansenie przypomina malowniczą osadę - podzamcze i dokumentuje rozwój budownictwa ludowego z okolicznych terenów. Udostępnia 25 drewnianych obiektów zrębowych, pochodzących z okresu od pierwszej połowy XIX wieku do pierwszego ćwierćwiecza XX.
   Oprócz domów chłopskich, reprezentujących tradycyjną kulturę mieszkalną i prezentujących pracę rolnika w gospodarstwie, znajdują się tutaj w skansenie również obiekty wykorzystywane pod względem gospodarczym tylko przy sezonowych zajęciach rolniczych. Częścią składową ekspozycji są takie obiekty jak na przykład: warsztat kowalski, gajówka, szkoła czy młyn wodny ze Sulína.


photo (zakapior)(Spiš región) - skanzeny a ľudová architektúra... (Szlak Architektury Drewnianej)Ždiar
- (Żdiar)
Lokalizacja: Prešovský kraj, okres Poprad.

   Słowacka
góralska wieś
, jest centrum turystycznym oraz punktem, z którego wiodą trasy turystyczne w Tatry Bielańskie. Wieś między Tatrami a Zdziarskim obniżeniem, w dolinie Bielskiego potoku. Część doliny, w której leży wioska, opiera się o stoki Spiskiej Magury.

Osturňa - (Osturnia)
Lokalizácia: Prešovský kraj, okres Kežmarok.

   Zespół architektury ludowej - wieś położona w dolinie potoku Osturniańskiego, najdłuższa na Słowacji wijąca się wzdłuż rzeki. Większa część zabudowań została uznana za zabytki architektury drewnianej. W wyjątkowym naturalnym otoczeniu można oglądać 157 chronionych góralskich gospodarstw.


Bohus ZhukiewiczW lesie - poznaj gorącą słowacką zimę! (Kąpieliska termalne)   W uzdrowisku znajdziesz wszystko, czego potrzeba, by zregenerować ciało
i duszę. Zaśnieżone stoki zimą, turystyka i piękne krajobrazy latem, termalne kąpiele w cudownie uzdrawiających wodach.

Kąpielisko termalne "Izabela" Vyšné Ružbachy - Drużbaki Wyżne
Lokalizacja: Prešovský kraj, okres Stará Ľubovňa, Vyšné Ružbachy.


Rezerwat przyrody - jezioro trawertynowe "Krater", naturalne kąpielisko termalne.
   W atrakcyjnym środowisku
znajduje się kąpielisko Izabela
z pięcioma otwartymi basenami (w tym dwa dla dzieci). Do dyspozycji jest również kryty basen termalny, który jest czynny cały rok. W ofercie znajdą Państwo program balneoterapii, wellness oraz możliwość sportowego wyżycia.
Opracował Bohus

Kežmarok (Szlak Architektury Drewnianej)

   Drevený artikulárny evanjelický, Kościół św. Trójcy - (Kostol sv. Tojice)
Lokalizacja: Prešovský kraj, okres Kežmarok, Kežmarok.
 -
jest jedną z najbardziej zachowanych słowackich drewnianych budowli sakralnych w Keżmarku (v Kežmaroku).
   Został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
   Kościół dobudowano w roku 1717 do starszej kamiennej budowli sakralnej z 1593, która dziś tworzy jego zakrystię. Ta wyjątkowa budowla drewniana z cisu i czerwonego świerku została zbudowana bez użycia jedynego kawałka gwoździa.
Opracowali Veronika, Emil, photo; slovakia.travel, Zakapior
Piękne widoki, unikalne źródła... (Kąpieliska termalne)

Kąpielisko termalne Vrbov koło Kežmarku
Lokalizacja: Prešovský kraj, okres Kežmarok, Vrbov.

    W kąpielisku termalnym Vrbov znaleźć można prawdziwą wodę geotermalną, która dzięki zawartości ważnych dla organizmu ludzkiego składników mineralnych uważana jest za jedną z najlepszych wód mineralnych w Europie Środkowej.
Opracowali - photo; Veronika i EmilTermy pod Tatrami Wysokimi na Spiszu... (Kąpieliska termalne)   W niczym niezakłóconym błogim odpoczynku, w pełni relaksujemy oraz regenerujemy się nie tylko psychicznie, ale również fizycznie.


AquaCity POPRAD
Lokalizácia: Prešovský kraj, okres Poprad
- piękna okolica i cudowne widoki - ośnieżone tatrzańskie granie na wyciągnięcie ręki. Poprad zwany jest „Stolicą Tatr”, co świadczy o znaczeniu i turystycznej atrakcyjności! Położony u podnóża Tatr Wysokich, zachwyca pięknem krajobrazu i atrakcjami pobliskiego Słowackiego Raju.

Właściwości wód
- kąpiele w popradzkiej wodzie termalnej pozwalają szybko zregenerować siły odprężyć ciało i umysł oraz rozładować stres. Działają leczniczo i uodparniająco przy dolegliwościach cywilizacyjnych i reumatycznych.Opracowanie - photo; Veronika i Emil, Katarzyna BłasikOaza relaksu, nie tylko latem... (Kąpieliska termalne)GRAND Hotel Permon's Paradise Podbanske

Lokalizacja: Žilinský kraj, okres Liptovský Mikuláš, Pribylina,

 jeden z największych i najbardziej luksusowych na Słowacji, usytuowany jest w małej górskiej osadzie Podbanske, nad którą dominuje malowniczy szczyt Krywań. Szczególną zaletą hotelu PERMON jest największy na Słowacji hotelowy kompleks Wellness. To miejsce, gdzie natura styka się z nowoczesnością. Zapraszamy do odwiedzenia serca Wysokich Tatr.

   AQUA: duży basen (25 x 12 m) z torem pływackim, biczami wodnymi, masażami wodnymi, gejzerem, jacuzzi na 12 osób z widokiem na majestatyczny szczyt Krywania, basen ze zjeżdżalnią o długości 63 m wzbogacony obrazkami i szeroką ślizgawką (o długości 10 m), sauna na podczerwień.
Opracowanie - photo; Veronika i EmilZimowa tropikalna wycieczka... (Kąpieliska termalne)Termalny Park WodnyLiptovský Mikuláš -
Aquapark.
Lokalizacja
: Žilinský kraj, okres Liptovský Mikuláš,

Tatralandia
- to idealny wybór na urlop pełen zabawy i przygód dla całej rodziny.
   Oczywiście nie mogliśmy zapomnieć o Tatralandii, to największy całoroczny park wodny w centralnej Europie, największy kompleks wodny nie tylko na Słowacji - większego nie znajdziemy ani w Polsce, ani w Czechach!
   Ośrodek znajduje się w (Liptowski Mikułasz) Liptovský Mikuláš
oferuje nie tylko atrakcje aquaparku, ale również nadmorski raj Tropical Paradie oraz Funpark. Na miejscu czeka kilkanaście basenów z wodą termalną i zjeżdżalniami. Latem organizowane są tu imprezy, a dla najmłodszych program animacyjny, by w zarówno dzieci, jak i dorośli, mogli jak najlepiej spędzić czas, ciesząc się atrakcjami gorących źródeł na Słowacji.

   Posiada odkrytą letnią część oraz zadaszoną część funkcjonującą przez cały rok. Jeśli raz tu przyjedziecie to na pewno będziecie wracać...
   Położony wśród pięknych gór, na północnym brzegu sztucznego jeziora Liptowska Mara, z widokiem na Zachodnie Tatry. Sercem Aquaparku jest źródło wody termalnej, wypływającej z głębokości ponad 2500 m, o temperaturze 60,7°C. Lecznicza woda termalna wypełniająca baseny, należy do wyjątkowych wód na Liptowie. Jej częścią składową są wody morza z okresu paleolitu, które znajdowało się na terenie Liptowskiej Kotliny już przed 40 milionami lat. Woda mineralna w Tatralandii działa leczniczo na układ ruchowy i oddechowy.


Opracowanie - photo; Veronika i Emil, Katarzyna BłasikMiejsca, które koniecznie trzeba odwiedzić, szukając relaksu i wypoczynku... (Kąpieliska termalne)Thermal Park Bešeňová
Lokalizacja: Žilinský kraj, okres Ružomberok, Bešeňová.

Gino Paradise

   Wspaniały kompleks w przepięknym środowisku Gór Choczańskich z widokiem na Niskie i Zachodnie Tatry dysponuje bogatą ofertą składającą się z 3 krytych i 13 otwartych basenów, 9 toboganów, zjeżdżalni dziecięcych i whirlpoolów pod gołym niebem oraz z nowej plaży o drobnych kamieniach, która częściowo jest również dostępna dla nudystów. Mogą Państwo skorzystać przez cały rok z prawdziwego odpoczynku i dobrej zabawy dla całej rodziny.


Katarzyna Błasik

   Słowacja to kraj, gdzie dobrze jest spędzić zarówno letni, jak i zimowy urlop. Na niewielkiej powierzchni turyści znajdą piękne krajobrazy, zabytki, ośrodki narciarskie oraz naturalne bogactwo Słowacji - wody termalne. Gorące źródła na Słowacji pozwoliły na stworzenie zaplecza wellness, które jest naprawdę na najwyższym poziomie!

   Gorące źródła na Słowacji cieszą się ogromną popularnością - nic w tym dziwnego, gdyż relaks w wodzie o leczniczych właściwościach jest tym, czego oczekuje każdy zmęczony turysta. Słowacy wykorzystali do maksimum swoje naturalne bogactwa i stworzyli bogate zaplecze, obejmujące fantastyczne Aquaparki oraz uzdrowiska.
   Gorące źródła na Słowacji wykorzystywane są przede wszystkim w basenach z wodą termalną. Czynne przez cały rok ośrodki dostarczają zabawy i rozrywki niezależnie od tego, jaka data widnieje w kalendarzu.

   Największe wrażenie robią jednak zimą, gdy siedząc w zewnętrznym basenie, w wodzie, której temperatura sięga 30 stopni Celsjusza, można cieszyć się widokiem ośnieżonych szczytów Tatr.

BESZENIOWA - lecznica geotermalna...
-
maleńka miejscowość na styku Małej i Wielkiej Fatry oraz Tatr (blisko granicy z Polską). Gorące źródła (baseny termalne) - natura w najczystszym wydaniu a do tego, bliskość ośrodków narciarskich! Jeśli marzysz o pełnym atrakcji wypoczynku, który dodatkowo korzystnie wpłynie na Twoje zdrowie, to będzie najlepszy wybór!
   Wodny raj został zbudowany na bazie gorących źródeł wód termalnych, którą czerpiemy z głębokości 1987 metrów a która osiąga temperaturę 60,5C.


Opracowanie - photo; Veronika i Emil, Katarzyna BłasikCisza, spokój, wypoczynek - nie tylko uzdrowisko... (Kąpieliska termalne)AQUA - VITAL Park,
KÚPELE LÚČKY
Lokalizacja: Žilinský kraj, okres Ružomberok, Lúčky.

    Lućky (Szczęście) należy do najstarszych uzdrowisk na Słowacji, znajduje się na granicy Orawy i Liptowa w przepięknej scenerii gór
(otwarte, całoroczne kąpielisko z wodą termalną) w pobliżu jeziora Liptovska Mara. W oparciu o naturalne źródła lecznicze (wody petrogenne z dużą zawartością CO2, charakter węglowo - siarkowy), oraz okłady torfowe, w uzdrowisku znajduje się również basen termalny (temp. 32°C).
   Każdy z naszych gości znajdzie tu spokój, przyjazną i wykwalifikowaną obsługę oraz naturalne, mineralne wody lecznicze zalecane do leczenia chorób ginekologicznych, układu mięśniowo-kostnego i dolegliwości neurologicznych.
   Wielu klientów wraca ponownie do naszego uzdrowiska, bo naszym mottem jest: "najlepszą reklamą jest zadowolony i zdrowszy pacjent po kuracji w Lućkach".
Opracował - photo; Bohus
(Liptov región)... (Szlak Architektury Drewnianej)

Drevený artikulárny Evanjelický kostol,
Lokalizácia: Žilinský kraj, okres Liptovský Mikuláš,

Svätý Kríž (Święty Krzyż) - 1693,
 - jest jedną z największych budowli drewnianych w Europie Środkowej, którą przeniesiono tu w latach 1974 - 1982 z Paludzy.
   Dziś stoi na pograniczu katastrów gmin Święty Krzyż oraz Lazisko. Kościół w rzucie o długości 43 m ma kształt krzyża. Do środka wejdzie prawie sześć tysięcy zwiedzających, których zainteresuje zwłaszcza drewniany wystrój barokowy, który z wpadającym światłem oddziałuje niezwykle emocjonalnie.


... żywy skansen...
Wieś notowana na Liście Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.
Lokalizacja:
Žilinský kraj, okres Ružomberok, Ružomberok.

   Vlkolinec, albo po polsku Wilkoliniec, to typowa góralska wieś liptowska sprzed wieku. Stoi w niej 45 oryginalnych, przeważnie XIX-wiecznych domów. Wszystkie są drewniane, kryte drewnianym gontem. Ściany są pokryte gliną i pomalowane w pastelowe barwy. Wewnątrz są trzy pomieszczenia: przedsionek, komora i pokój. Rolę kuchni pełni przedsionek. Znajduje się w nim potężny piec z zapieckiem, na którym nie tylko zimą wygrzewali stare kości seniorzy rodu. Podłoga w przedsionku i w komorze jest jastrychowa (udeptana glina), a w pokoju - drewniana. Domy z reguły nie posiadają piwnic. Są one budowane obok, na podwórzu.


Múzeum liptovskej dediny (wsi) Pribylina
Lokalizácia: Žilinský kraj, okres Liptovský Mikuláš.

   Skansen architektury ludowej i średniowiecznych pamiątek budowlanych regionu dawnego Liptowa tworzą wyjątkowy zespól historycznego i kulturalnego środowiska.
   Udostępniony w 1991. Jest urządzony jako dawna osada, jakich było wiele w Liptowie, z prawami i powinnościami miasteczka. Są to kopie oryginalnej architektury drewnianej pochodzącej z kilkunastu liptowskich wiosek, przeważnie z rejonu zatopionego jeziorem. Widzimy tutaj kopie dwóch najcenniejszych zabytków, również z zatopionej zaporą części Liptowa, wczesnogotyckiego kościoła Marii Dziewicy z Liptowskiej Mary z elementami pierwotnych malowideł ściennych z 14 i 15 wieku, oraz gotycko-renesansowego dwór (zamek) z Parížovce - jest najstarszą zachowaną siedzibą ziemiańską w Liptowie z 14 - 16, przeniesiony z niedalekiego Liptowskiego Mikulasza, łączony jest z królem Maciejem Korwinem oraz jego synem Janem Korwinem, księciem liptowskim.
Opracowali Veronika i Emil, photo slovakia.travel, (zakapior)Korzystają z bogatych złóż wód termalnych... (Kąpieliska termalne)Źródło „Rudolf” - Termal Raj Liptovský Ján
Lokalizacja
: Žilinský kraj, okres Liptovský Mikuláš, Liptovský Ján.

    Źródła kąpieliska termalnego są napełniane wodą ze źródła Rudolf. Woda ma właściwości lecznicze, które wpływają na schorzenia reumatyczne, organów kobiecych, skóry i aparatu ruchu. W areale kąpieliska znajdą Państwo basen pływacki, relaksacyjno-odpoczynkowy, basen dla dzieci oraz basen z fontanną.
   M
iejscowość uzdrowiskowa położona w Tatrach Niskich otoczona przepiękną doliną. Cudowna okolica z przepięknymi trasami spacerowymi.
   Jedną z największych atrakcji regionu jest zwiedzanie Demianowskich Jaskiń w pobliskiej Demianowskiej Dolinie.
Terma pod Tatrami Zachodnimi na Oravie... (Kąpieliska termalne)

W okolicy należy zwiedzić;
http://www.sk.pogranicze.eu/index.php?categoryid=10&p2_start=10
Drevené chrámy; (Orava región)... u stóp Tatr Zachodnich... Muzeum Wsi Orawskiej (Múzeum oravskej dediny),

http://www.sk.pogranicze.eu/index.php?categoryid=9
Historia; ... nad Orawą...

http://www.sk.pogranicze.eu/index.php?categoryid=8&p2_start=10
Turystyka; Orawa, jezioro Orawskie...Aquapark Thermal Oravice
Lokalizácia
: Žilinský kraj, okres Tvrdošín, Vitanová.

   Geotermalna woda w Oravicach dzięki wysokiej zawartości minerałów może być pomocna przy leczeniu wielu schorzeń zarówno ciała jak i ducha.
    Przy drodze z Vitanovej do Zuberca ciągnie się Kotlina Orawicka. W osadzie turystycznej Oravice znajdziemy baseny termalne. Zlokalizowane są w pięknym miejscu. Ponad nimi wznosi się charakterystyczny masyw Osobitej. Widać też Tatry Zachodnie i Skoruszyńskie Wierchy.
Skład wody; wapień, magnez, mangan, wodorowęglany, lit, żelazo, siarczany.

   Luksusowy kompleks Meander Thermal, nad którym wznosi się wyciąg narciarski jest dla klientów lepiej sytuowanych finansowo… Kilkadziesiąt metrów dalej są stare baseny. Tu bywają przede wszystkim emeryci.
Opracował - photo; Zakapior(Orava región)... u stóp Tatr Zachodnich... (Szlak Architektury Drewnianej)

    Muzeum Wsi Orawskiej (Múzeum oravskej dediny),
Lokalizacja:
Žilinský kraj, okres Tvrdošín, Zuberec.
- skansen usytuowany jest 3 km od Zubercana polanie Brestová, przy drodze do Zwierówki, u wylotu Doliny Zuberskiej. W skansenie, którego kamień węgielny położono w 1967 roku, usytuowano od tego czasu kilkadziesiąt obiektów architektonicznych, w tym zrębowe chaty ludowe, budynki sakralne, ziemiańskie dworki oraz zabudowania gospodarcze. Muzeum zajmuje obszar 20 ha.


MiroUzdrowisko i lecznicza woda termalna... (Kąpieliska termalne)SPA & Aquapark Turčianske Teplice
Lokalizacja
: Žilinský kraj, okres Turčianske Teplice.

    Leży w sercu Słowacji, na terenie Górnego Turca, na skraju pięknego parku uzdrowiskowego, w centrum miasta, znanej i popularnej miejscowość sanatoryjnej w Kotlinie Turczańskiej, pomiędzy Małą i Wielką Fatrą.
    Jedno z najstarszych uzdrowisk z wodą termalną w Europie. Pierwsza wzmianka o Turcianskich Teplicach pochodzi z 1281 roku, już wtedy wiedziano tutaj o źródłach termalnych.
   Jest to obiekt całoroczny. Niecki wypełnione są bogatą w minerały (zawartość minerałów wynosi 1520 mg/l) leczniczą wodą termalną.
   Złote Uzdrowisko przy pomocy nowo-powstałego Instytutu Incare rozszerzyło zakres swoich leczniczych świadczeń o kardio - diagnozę oraz kardio - rehabilitację.
Opracowanie i fotografia; ZakapiorAphrodite - kompleks uzdrowiskowy dawnego kurortu... (Kąpieliska termalne)Słynne uzdrowisko - Rajecké Teplice
Lokalizacja
: Žilinský kraj, okres Žilina, Rajecké Teplice.

    Kilka kilometrów od miejscowości Žilin znajduje się inne uzdrowisko - zdrój.
Dostępne są tu gorące źródła z wodą leczniczą o temperaturze 38 stopni Celsjusza.
    W Rajeckich Teplicach leczy się choroby zawodowe, dróg oddechowych oraz schorzenia nerwowe. Turyści zwiedzający miasteczko, na pewno zwrócili uwagę na jego atmosferę – specyficzna architektura oraz materiały przywodzą na myśl antyczną Grecję. I pomyśleć, że to wszystko czeka za naszą południową granicą!

Kompleksowy zdrowy wypoczynek - Kurort BOJNICE (Kąpieliska termalne)Letnie kąpielisko "Čajka" - Uzdrowisko Bojnice

Lokalizacja
: Trenčiansky kraj, okres Prievidza, Bojnice

Autorka: Monika Majewska

- to malowniczy kurort, położony w centrum kraju, wśród połaci zieleni, niedaleko sławnego zamku bojnickiego w stylu romantycznym. To właśnie na terenie zamkowych ogrodów znajdują się kąpieliska termalne z leczniczą wodą,
- to jeden z najstarszych kurortów leczniczych w tym kraju. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą z XII w. Wówczas poznano leczniczą moc tutejszych gorących źródeł. Pierwsze budynki sanatoryjne zostały zbudowane w XVI w przez właścicieli słynnego zamku bojnickiego (Bojnický zámok) na południowym krańcu ogrodów zamkowych. Niecałe sto lat później powstało 5 krytych basenów z kamienia i drewna, które przyciągały węgierską arystokrację.


Reklama
Hitcounter
You're visitor number:
Time & Date
Informacje...

*Slovak


Weather in:

... przy granicy...

Horný Smokovec č.52
062 01 Vysoké Tatry


+421 (0) 52 78 77 711

... odwiedzaj...*Ružín


> region Zemplin
Horný Zemplín
Dolný Zemplín*Park Narodowy „Połoniny”
Bukovské vrchy


*Zemplínska Šírava


> Šarišský región (Šariš)
*Veľká Domaša


*Bardiejów, Bardyjów, Bardiów


> region Spiš


*Spišský hrad


*Spišská Nová Ves


*Slovenský raj


*Podolínec


*Kežmarok


*Poprad


> region Liptov*Liptowski Mikułasz


*Liptovská Mara


> region Orava


*Oravský Podzámok


*Oravská priehrada
Zapraszamy do wspolpracy


POGRANICZE MEDIA
http://www.pogranicze.eu - www.sk.pogranicze.eu. Jesteśmy bliscy kształtu, którego oczekiwaliśmy, niemniej jednak będzie on na bieżąco przez nas udoskonalany. Mamy pełną świadomość że nie wszyscy, korzystający z Internetu, wiedzą o nas. Wiemy że wielu podchodzi do internetowej reklamy ostrożnie, ale mamy świadomość że, na dzień dzisiejszy część społeczeństwa nie zdaje sobie sprawy z możliwości i siły reklamy przez Internet, stanowiącej największą medialną reklamę XXI-wieku. Biorąc pod uwagę że, mieszkańcy podkarpacia i ościennych województw Słowacji i Ukrainy mają niepełny dostęp do internetu w związku z tym zdajemy sobie sprawę iż, społeczeństwo wielokulturowe, wielojęzyczne pogranicza jest nie do końca ukierunkowana na reklamę internetową. Portal nasz istnieje w wersji Polskiej pod tytułem www.pl.pogranicze.eu także w językach naszych sąsiadów Ukrainy www.ua.pogranicze.eu oraz Słowacji, dodatkowo w języku Angielskim www.eu.pogranicze.eu. Mamy nadzieje zainteresować osoby chętne do współpracy, które chciałyby zamieszczać w twoim rodzimym języku artykuły które opublikujemy na naszym forum, poruszające problemy Polski, Ukrainy i Słowacji lub ogólnoeuropejskie. Napisane artykuły prosimy kierować do naszej redakcji. Będziecie państwo naszymi redaktorami, współpracownikami lub przedstawicielami. Ponadto nasz portal jest na dzień dzisiejszy jednym z najtańszych medium do zamieszczania reklam. Zapraszamy tą drogą wszystkich zainteresowanych. Ci którzy już skorzystali z naszych ofert są z nich bardzo zadowoleni i zbierają pierwsze owoce współpracy. Prosimy o kontakt, wszystkich chętnych reklamodawców oraz tych, którzy chcą zamieszczać na naszym forum inne bezpłatne i płatne teksty. Ustalimy ceny, warunki i czas oraz zasady emisji. Wszystkich, którzy są zainteresowani zamieszczaniem informacji o swoich firmach czy działaniach zapraszamy na strony do odwiedzin i kontaktu z redakcja@pogranicze.eu lub spotkanie, na którym ustalimy zasady współpracy i ceny naszych usług.
Zapraszamy w imieniu wszystkich współtwórców portalu internetowego.